Site Rengi

Kocdag.net

Hangi yazılım dili ile başlamalı ?

Hangi yazılım dili ile başlamalı ?

Bir çok yazılım dili var. Hangi yazılım dilini öğrenmem gerekiyor ?
Hangi yazılım dili daha kolay ? Yazılım dillerindeki zorluklar nedir ?
Yazılım öğrenmek çok mu zor ? İşte tüm bu soruların cevaplarını kısaca cevaplayacağız.

C# Yazılım dili en yaygın olan yazılım dilidir.

C# yazılım dilini öğrenmek isteyen arkadaşların dikkat etmesi gereken olay, devamlı tekrar yapmalarıdır. C# öğrenmesi zor fakat öğrendikten sonra uygulamaları çok zevkli olan keyif alabileceğiniz bir yazılım dilidir. Araştırmayı seven arkadaşlara önerim C# öğrenmeleridir. C# birden fazla ayrı öğrenebilme dili mevcuttur. Bunlar; Form ASP MVC ve CORE olarak 3 grupta toplanabilir. Hepsi günümüzde kullanılmaktadır.

Android uygulama geliştirme dilleri java / kotlin

Android efsanesi 🙂 Bu uygulama geliştirme dili hayatımızın çoğunu geçirdiğimiz telefonumuza uygulama yazmaya yarar. Bir çok sektörde de kullanılan bu dil günümüzde en çok rağbet gören dillerden biridir. Öyle ki yazılım eğitim kurumlarına yapılan müracaatlarda en çok talep gören dil android uygulama geliştirmedir. Öğrenme kolaylık seviyesi orta düzeydedir. Uygulamalarınızı hazırlayıp denedikçe keyif alacağınız bir yazılım dilidir.

Efsane java dili ile yapamayacağınız uygulama yazılım yok sınır yok.

Bu uygulama günümüzde daha az rağbet görmesinin sebebi olarak öğrenme zorluk seviyesinin yüksek olduğundan kaynaklı olduğunu düşünmekteyim. Bir çok büyük firmanın java uzmanlarına tonlarca para verdiğini düşünürsek, bu yazılım dilinin öğrendikten sonra hangi kaynaklarda cevher olacağını tahmin etmemek çokta zor değil.

Phyton mu oda ne 🙂

Phyton yazılımı gerçekten mükemmeldir. Öğrenmesi kolaydır. Fakat diğer yazılımlara göre dezavantajları vardır. Kütüphanesi oldukça zengindir.

PHP hem kolay hem keyiflidir.

Bu yazılım dilini öğrenmeyi tarih ettiyseniz doğru yoldasınız demektir. Evet öğrenmesi kolay ve keyifli olan bu yazılım dili ile yapmak istediğiniz tüm projeleri gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca Mobil olarak webview projeler geliştirip android ve apple için uygulamalar yapabilirsiniz. ASP ve PHP arasında kalanlar için tavsiyem, daha kolay ve hızlı öğrenmek isterseniz PHP tercih etmenizdir. Her ikisinde de yapacağınız tek olay uygulama geliştirip devamlı tekrar eden eğitimler almanız ve ödevler yapmanızdır.

Apple ne demiş ?

Swift demiş.. bu yazılım dili apple’a özel bir yazılım dilidir. Apple uygulamalarını geliştirebileceğiniz kullanımı kolay ve rahattır. Öğrenmek için bir yerden başlamak isterseniz ve bu apple uygulaması olmasını isterseniz. ok. Fakat şunu unutmayın Apple uygulaması yaptıktan sonrası Apple store’a gönderimi ve yayınlama süreci Google play store kadar kolay değil. E tabi daha güvenli olduğundan dolayı bu şekilde bir işleyişi olabilir.

Önerilerim şimdilik bu kadar, sizinde öneriniz var ise veya bildiğiniz yazılım dilleri hakkında yorum yazmak isterseniz aşağıya not bırakabilirsiniz. İnanın şuan ülkemizde yazılım öğrenmek isteyen ve bunu başaramayan, nereden başlayacağını bilmeyen bir çok insan var. Onlara yardım etmek ve ülkemiz için yararlı adımlar atmalarına yardımcı olmak bizim elimizde.

Kaan Koçdağ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ