Site Rengi

Kocdag.net

Koronavirüs (Covid-19) İş Kazası, Meslek Hastalığı Olarak Kabul Görmedi

Koronavirüs (Covid-19) İş Kazası, Meslek Hastalığı Olarak Kabul Görmedi

Koranavirüs (COVID-19) bulaşıcı bir rahatsızlıktır ve pandemiye maruz kalan sigorta hak sahipleri ile ilgili iş kazası veya meslek hastalığı hükümleri değil bunun yerine hastalık sigortası hükümleri uygulanacaktır.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 13’üncü maddesinde iş kazasının, 14’üncü maddesinde ise meslek hastalığının tanımı yapılmıştır.

İş kazası tanımı ve koşulları aşağıdaki şekildedir”

a) Sigortalının iş yerinde bulunduğu sırada,

b) İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle sigortalı kendi adına ve hesabına bağımsız çalışıyorsa yürütmekte olduğu iş nedeniyle,

c) Bir işverene bağlı olarak çalışan sigortalının, görevli olarak iş yeri dışında başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda,

d) Bu Kanunun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamındaki emziren kadın sigortalının, iş mevzuatı gereğince çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda,

e) Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında, meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen ya da ruhen engelli hâle getiren olaydır.”

Meslek Hastalığı tanımı ise;

“Sigortalının çalıştığı veya yaptığı işin niteliğinden dolayı tekrarlanan bir sebeple veya işin yürütüm şartları yüzünden uğradığı geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal engellilik halleridir.”

Şeklinde tanımlanmıştır.

Korona virüs ile ilgili hangi vizite grubuna gireceğine dair belirsizlikler bulunmaktaydı fakat SGK dan yapılan açıklamalarda, mevzuat bölümünde belirtilen genelgeyle bu konuya açıklık getirildi. Genelgeye göre; COVID-19 virüsünün bulaşıcı bir hastalık olduğu ve salgına yakalanan kişilerin ve bununla ilgili müracaat eden sigortalılara hastalık kapsamından provizyon alınması gerektiği yazılmıştır. COVID-19 iş kazası veya meslek hastalığı olarak değerlendirilmemiş hastalık olarak değerlendirilmiştir. Buna bağlı olarak ister iş yerinde isterse farklı bir yerde olsun ne olursa olsun COVID 19 hastalığı meslek hastalığı yada iş kazası olarak değerlendirilmemiştir.

Detaylı bilgiler için SGK Genelgesi 2020/12 – Koronavirüs Genelgesine ulaşabilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ